Serviks (rahim ağzı) kanseri dünyada kadınların ikinci sıklıkta görülen kanser türdür. Rahim ağzında ki normal hücrelerin anormal hale gelip kontrolsüz şeklinde çoğalması ile oluşur.

Serviks kanserinin oluşumu yıllar sürebilir. Bundan önceki aşamalarda hücreler, kanser öncesi değişiklikler gösterirler. Bu durum erken tanıda  son derece önemlidir. Bu hücreler kontrol muayenelerinde yapılan smear testi ile önceden tespit edilip, kanser oluşmadan önlem alınabilir.
Serviks Kanseri Erken Tanısı İçin; Cinsel olarak aktif olan 18 yaş üzeri her kadın, yılda bir defa jinekolojik muayene olmalı ve smear testi yaptırmalıdır.

Serviks Kanseri Belirtileri

  • Cinsel temas sonrası kanama
  • Adet dışı kanama
  • Menopoz sonrası kanama
  • Vajinal kokulu akıntı
  • Cinsel temas sonrası ağrı

SMEAR TESTİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Günümüzde serviks kanseri pap smear tarama testi sayesinde henüz kanser aşamasına gelmeden önce, teşhis edilebilen ve etkili bir şekilde tedavisi mümkün olan bir kanser türü haline  gelmiştir. Hiçbir şikayeti olmasa bile bir kadında daha sonra rahim ağzı kanserine dönüşebilecek bir problemi saptamak ve tedavi ederek kansere dönüşümünü engellemek için smear kontrolleri yapılmalıdır.

Serviks Kanseri ve HPV; Serviks kanserinin tamamına yakınından HPV (Human Papilloma Virus) adlı bir virüs sorumludur. Bu virüs çoğunlukla cinsel ilişki ile nadiren de havuz ve tuvaletler aracılığı ile bulaşmakta olup, erken dönemde hiçbir belirti vermez. Bu nedenle tespitinde kontrol smearleri çok önemlidir.