ESWT nedir?

"ESWT, cerrahi olmayan, anestezisiz, ilaçsız özel bir tedavi yöntemidir. ESWT; "Extracoporeal Shock Wawe Therapy" kelimelerinin ilk harflerinin birleşmesinden oluşmuştur ve "Vücut Dışından Uygulanan Şok Dalga Tedavisi" anlamına gelir. Şok dalgaları yüksek basınç ses dalgalarıdır.

Hangi hastalıklar ESWT ile tedavi edilebilir?

Şok dalga tedavisi ile birçok kas-tendon kökenli hastalıkların tedavisi yapılabilmektedir. Toplumumuz da en sık Şok Dalga Tedavisi uygulanan hastalıklar aşağıdaki gibidir.

Topuk dikeni: Aşırı kilolu olanlarda, uzun süre ayakta kalanlarda, bazı romatizmal hastalıklarda, osteoartrozlu (kemik erimesi) kişilerde, gebe bayanlarda, yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde, uzun süreli yürüyüş yapanlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Ayak tabanında ki zorlanmaya  bağlı oluşur. Topukta üzerine basmakla ve yürümekle artan  bir ağrı vardır.

Tenisçi ve Golfçü dirseği: El bileğinin aşırı kullanımı sonucu dirsek iç ya da dış yanında  ortaya çıkan ağrı şikayetidir. El bileğinin tekrarlayan zorlanmasını gerektiren işlerde çalışanlarda, tenis ve golf oynayanlarda sık görülür

Kalsifiye omuz ağrısı: Genellikle orta yaş civarında sık görülen, nedeni tam olarak bilinmeyen, omuz eklemi çevresindeki tendonlardan (Kasların kemiklere yapışmasını sağlayan yapılar) herhangi birine kalsiyum depozitlerinin birikmesi ile oluşan omuz ağrısı ve hareket kısıtlığı ile karakterize bir hastalıktır.

Diğer uygulama alanları:

  • Omuzun sıkışma sendromu,
  • Kronik tendon yapışma yeri zorlanmalarında,
  • Kalça ağrısı ve  kalçanın trochanterik bursiti,
  • Kaslarda ki ağrılı tetik noktaları kaynaması gecikmiş kırıklar,
  • Asıl tendonu problemleri diğer uygulama alanlarıdır. 

ESWT nasıl uygulanır?

Uygulama öncesi ilk aşamada röntgen, ultrason bulguları ve palpasyon sonucu sorunlu bölge tespit edilir ve işaretlenir. Hastalığın olduğu noktaya  odaklama yapılır. Bu işlemde işaretlenen bölgeye ultrason jeli sürülür. Ses dalgalarının etkisinin azalmaması için başlık ile vücudunuz arasında hava kalmaması sağlanır. Özel cihazlarla oluşturulan yüksek ve düşük enerjili şok dalgalarının özel başlık/başlıklar aracılığı ile sorunlu vücut  bölgesine odaklanarak verilmesi ile uygulanır. 

Hasta ne zaman etkisini fark eder?

 İlk seanstan itibaren 1 haftalık süre içerisine ağrılarda azalma görülür. Eswt tedavisinde amaç ağrının geçici olarak giderilmesi değil, kalıcı olarak bir tedavi sağlamaktır.

Şok dalga tedavisinde (ESWT) başarı oranı nedir?

Tıbbi litaratürlerde yayınlanmış çalışmaların ortalama başarı yüzdeleri

  • Topuk Dikeninde %85
  • Tenisçi Dirseğinde %70
  • Omuzun Kalsifiye Tendiniti/Donuk Omuz hastalıklarında %80 ve üstündedir.

Tedavi Sonrası Hastalık Yineler mi?

 ESWT tedavisinin en önemli artılarından biri de etkisinin uzun süreli olmasıdır. Yapılan klinik çalışmalarda tedavinin sonraki 1-2 yıllık sürelerde hastalığın yinelenmediği gözlenmiştir. ESWT tedavisi hastalığın nedenlerine  yönelik tedavi ile  kalıcı iyileşme sağlamaktadır. ESWT tedavisi vücudun kendini iyileştirici makenizmalarını kullandığı için, hastalık bir  kez iyileşince tekrarlama olasılığı düşüktür. Tedaviye ne kadar  erken başlanırsa o ölçüde iyi  sonuç alınır.